Program adaptacyjny,,Mały przedszkolak"

Program adaptacyjny ,, Mały przedszkolak Program adaptacyjny dla dzieci i rodziców. Głównym celem programu jest: objęcie programem wszystkich dzieci, które po raz pierwszy idą do przedszkola, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci 3-letnich, zasygnalizowanie problemu adaptacji przedszkolnej, wspomaganie dziecka w procesie przystosowania do życia w warunkach przedszkolnych poprzez umożliwienie mu poznania nowego otoczenia w poczuciu bezpieczeństwa, wyrabianie orientacji czasowej dzieci w rozkładzie dnia w przedszkolu, przyswajanie przez dzieci wiedzy o przeznaczeniu i sposobie korzystania z różnych pomieszczeń, kształtowanie w dzieciach poczucia przynależności do grupy przedszkolnej, przygotowanie rodziców do udzielenia dziecku wsparcia psychicznego i pomocy w procesie przystosowania, obniżenie lęku rodziców, związanego z koniecznością oddania dziecka pod opiekę personelowi przedszkola, nawiązanie relacji z rodzicami, uświadomienie rodzicom potrzeb emocjonalnych dzieci. tworzenie dzieciom warunków do łatwego przystosowania się do funkcjonowania w przedszkolu. Dzięki tygodniowym spotkaniom adaptacyjnym (tydzień w czerwcu)nagrywania na płytę DVD zajęć adaptacyjnych dla każdego uczestniczącego w programie dziecka, przystosowanie dzieci do nowej sytuacji życiowej przebiega bardzo łagodnie. Podczas tychże spotkań dzieci zapoznawane są z przestrzenią przedszkola, zasadami w nim panującymi oraz planem dnia. Poznają nauczycielki, personel placówki i pozostałe dzieci z grupy, biorą udział w zabawach ruchowych na terenie ogrodu, plastycznych i muzycznych, przy udziale swoich rodziców. W drugim tygodniu dzieci programu, zostają z nauczycielem, a rodzice w tym czasie uczestniczą w warsztatach „pedagogizujących”.